شنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۴
کد خبر: 3062

به گزارش رومشکان نیوز:

image_800_490

رومشکان نیوز: قرار بود با گرانی نان، محصولی باکیفیت، سالم و بهداشتی به مردم بدهند نه این که با کاهش اعتبارات فقط نان های سفید و شکیلی به شهروندان استان داده که در درون خود ده ها مشکل و بیماری را به جامعه منتقل کرده و سلامتی مردم استان را به مخاطره بیندازد.

به گزارش “خبرنگار رومشکان نیوز” افزودن جوهر قند برای سفیدکردن نان در برخی شهرستان های استان لرستان از جمله کوهدشت و رومشکان باعث نگرانی  مردم شده است.

این پودر سفید رنگ و خطرناک که ترکیب گوگرد بوده و کاربردی صنعتی دارد، در صنایع رنگرزی برای از بین بردن رنگ و بازیافت کاغذ باطله و در موارد معدودی برای زیست شناسی، زمین شناسی و عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد و برای سلامت انسان مضر است و در هیچ جای دنیا، یک افزودنی غذایی محسوب نمی شود. نانوایی هایی که از جوهر قند برای سفیدی نان استفاده می کنند

پیگیری های خبرنگار “رومشکان نیوز” حاکیست بعضی نانوایی ها در استان لرستان به خصوص در شهرستان کوهدشت و رومشکان از این ماده خطرناک استفاده کرده و متاسفانه برخوردی هم تاکنون با متخلفین صورت نگرفته است.

 

این در حالیست که قرار بود با گران شدن قیمت نان مسئولین در مسیر ارتقای کیفیت آن گام بردارند نه این که به نانواهای متخلف اجازه بدهند با استفاده از مواد خطرناک و صنعتی ظاهر نان ها را سفید و شکیل کنند و نه تنها کیفیت را افزایش ندهند بلکه مخاطراتی هم برای سلامتی شهروندان به وجود بیاورند.

 

فاجعه ای که جوهر قند به وجود می آورد

به هر روی؛ افزودن جوهر قند به نان ها به گفته متخصصین عوارض چشمی، گوارشی و پوستی ابتدا در بدن نانوایی که آن را به نان می افزایند، ایجاد کرده و اما فاجعه اصلی وقتی ظاهر می شود که مردم نان آلوده به این ماده را می خورند.

 

در حقیقت جوهر قند یا سدیم دیتیونیت، با از بین بردن پرزهای داخل روده مانع جذب مواد غذایی مفید در بدن شده و برخی پژوهش ها ثابت کرده که تنظیم انسولین را در بدن به هم زده و باعث دیابت زودرس می شود.

 

مسئولین به جای تکذیب پیگیری کنند

انتظاری که از مسئولین می رود این که به جای تکذیب و توپ را در زمین دیگران انداختن با بررسی و پیگیری این مهم، اعتبارات لازم را در اختیار دستگاه های مربوطه برای خرید ماده ای که بتواند وجود جوهرقند را در نان ها تشخیص دهد، قرار بدهند تا مانع از تداوم روند کنونی شوند و به عنایت داشته باشند که قرار بود با گرانی نان، محصولی باکیفیت، سالم و بهداشتی به مردم بدهند نه این که با کاهش اعتبارات فقط نان های سفید و شکیلی به شهروندان استان داده که در درون خود ده ها مشکل و بیماری را به جامعه منتقل کرده و سلامتی مردم استان را به مخاطره بیندازد.

تهیه گزارش: علی اصغر سوری


نظرات کاربران

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی