یکشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
کد خبر: 1102

به گزارش رومشکان نیوز:

716094

‌به گزارش رومشکان نیوز : هوشنگ بازوند ظهر پنجشنبه در کارگروه جنگل های استان از تهیه سند مقابله با ریزگردها در استان خبر داد و اظهار داشت: سال گذشته در شورای برنامه ریزی استان طرح تهیه سند مقابله با ریزگردها تصویب و خوشبختانه با تلاش سازمان محیط زیست استان این سند تهیه شد.


وی با بیان اینکه لرستان تنها استانی است که موفق به تهیه سند مقابله با بحث ریزگردها شده است بیان داشت: هفته گذشته جلسه ای در خصوص مبارزه با ریزگردها در وزارت کشور با حضور برخی وزرا و شش استاندار از استان هایی که گرفتار ریزگرد هستند برگزار شد که در این جلسه سند مبارزه با ریزگردها در لرستان مطرح شد.

میزان خسارات ناشی از پدیده گرد و غبار در لرستان برآورد شد

استاندار لرستان افزود: وزیر کشور به دیگر استان های حاضر در جلسه مقابله با ریزگردها تاکید کرد که از اطلاعات سند مقابله با ریزگردها در لرستان استفاده کرده و نسبت به تهیه اسنادی در این خصوص اقدام کنند.

بازوند به مباحث مطرح شده در سند مبارزه با ریزگردها در لرستان اشاره کرد و گفت: در این سند مشکلات حاصل شده توسط ریزگردها مطرح شده و میزان خسارت های ناشی از ریزگردها برآورد شده است و همچنین وظایف هر کدام از دستگاه های متولی برای مقابله با ریزگردها مشخص شده است.

وی با بیان این مطلب که جنگل ها سرمایه های ملی خدادادی هستند بر حفظ و حراست از آن ها تاکید کرد و بیان داشت: جنگل ها در تنظیم شرایط آب و هوایی، تامین سلامت انسان، پایداری اکوسیستم ها، افزایش جذب نزولات جوی و کاهش بلایای طبیعی همچون سیل و رانش زمین نقش بسزایی دارند.

استاندار لرستان افزود: جنگل ها همچنین از فرسایش خاک جلوگیری کرده و از وجود ریرگردها و ایجاد گرد و غبار جلوگیری می کنند بنابراین برای جلوگیری از تخریب جنگل ها بایستی اقدامات پیشگیرانه ای انجام داد.

اجرای مانور اطفای حریق جنگلها در لرستان

بازوند به اجرای مانور اطفای حریق جنگل ها در لرستان اشاره کرد و اظهار داشت: اجرای این مانور که از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور دستور داده شده است اقدامی خوب برای پیشگیری از آتش سوزی در جنگل هاست که اردیبهشت ماه امسال در استان های لرستان، گلستان و فارس انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه اجرای مانور اطفای حریق جنگل در استان می تواند به شناسایی آسیب ها و نقاط ضعف این حوزه کمک کند یادآور شد: سال گذشته علی رغم وجود برنامه ای مدون در بحث کاهش آتش سوزی در جنگل ها اولین استان کشور در زمینه کاهش میزان آتش سوزی در جنگل ها شناخته شدیم.

استاندار لرستان با بیان اینکه در سال ۹۱ حدود هزار و ۹۰۰ هکتار از جنگل های استان گرفتار حریق شدند عنوان کرد: این میزان در سال ۹۲ به هزار و ۶۸۰ هکتار و در سال گذشته به ۳۵۰ هکتار رسید که کاهش خیلی خوبی در این زمینه داشته ایم.

برنامه مدونی برای مقابله با آتش سوزی در جنگلهای لرستان تدوین شود

بازوند وجود ظرفیت هزار و ۱۰۰ نفری دهیاران استان را ظرفیت مناسبی برای مقابله با آتش سوزی در جنگل ها دانست و گفت: ضرورت دارد در سال ۹۴ برنامه مدونی برای مقابله با آتش سوزی در جنگل های استان تهیه شود و در صورت نیاز از طریق تنظیم قرارداد با دهیاران از این ظرفیت برای مقابله با آتش سوزی در جنگل ها استفاده کرد.

وی یادآور شد: لازم است سازمان جهاد کشاورزی استان، منابع طبیعی استان و اداره کل محیط زیست لرستان با همکاری صدا و سیمای مرکز لرستان برنامه ای آموزشی در خصوص حفظ و نگهداری از جنگل ها و مراتع تهیه کنند به نحوی که خروجی این برنامه مشارکت مردم در این زمینه باشد.

بنابراین گزارش در کارگروه جنگل های استان مصوب شد که سازمان محیط زیست و منابع طبیعی علاوه بر برگزاری مانور اطقای حریق جنگل ها در استان برنامه ای دیگر به صورت نمادین و برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها طی ۲۰ روز آینده آماده کرده و به عنوان دستورالعمل به فرمانداری های شهرستان ها ابلاغ شود.

همچنین مقرر شد مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان برای انجام امور پژوهشی در زمینه علل زوال بلوط و راهکارهای مقابله با آن پرداخت شود.

برچسپ:


نظرات کاربران

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی