شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۴
کد خبر: 3273

به گزارش رومشکان نیوز:

رسانه ها نوعی حلقه ارتباط در جامعه هستند که در دنیای امروزی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. یکی از کارکردهای رسانه ها ایجاد همبستگی اجتماعی و تاثیر در مشارکت عمومی جامعه  است. رسانه ها در جامعه با وجود تفاوت ها و اختلافات ، تضادها را  از بین می برند و  به  همبستگی و یکسان سازی جامعه کمک  می کنند. در مجموع چنانچه یک  نظام سیاسی خواهان توانمندی  و  پیشرفت  اجتماعی  و اقتصادی  باشد ، چاره ای جز جلب مشارکت آگاهانه ، فعالانه  و متشکل توده مردم  در فرآیند حاکمیت نخواهد داشت .و از مهمترین راههای جلب مشارکت گسترده مردم و اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه های مختلف می باشد. مردم در یک نظام سیاسی نوین بیشتر در فرآیند های تصمیم گیری درگیر هستند و حاکمیت ها در این گونه کشورها از ثبات و امنیت داخلی و خارجی  بیشتری برخوردارند . مردم  از طریق  مشارکت  در  تصمیمات ، بهتر می توانند از دانش تجربه ، فراست و بصیرت آنهایی که کار را عرضه می کنند استفاده کرده و جهت بهبود و گسترش روابط کار در سازمان ها وجامعه مفید بوده و خود نیز از ثمره ی آن بهرمند شوند . یکی از سطوح و عرصه های مهم مشارکت سیاسی ، شرکت مردم یک جامعه در انتخابات است . تحقیق  و  مطالعه در خصوص مشارکت سیاسی این نکته  را روشن می سازدکه با وجود راههای گوناگون مشارکت و مداخله در سیاست ،پژوهشگران و جامعه شناسان و سیاسیون  توجه  خاص  به  «انتخابات» و «مشارکت انتخاباتی» دارند. اهمیت انتخابات در جامعه کنونی ما به گونه ای است که زندگی سیاسی و اجتماعی مردم تقریبا در انتخابات خلاصه می شود. شرکت در انتخابات عام ترین ، آسان ترین و کم هزینه ترین نوع مشارکت سیاسی است. یکی از مشخصات انتخابات در کشور ما ، خصلت «گزینشی» آن است . یعنی هم نامزدی در انتخابات مختلف (البته در چارچوب قوانین و مقرارت) آزاد است و هم رای دهنده می تواند در میان نامزدهای مختلف ، آزادانه تصمیم بگیرد و انتخابات نهایی خود را بر گزیند.

انتخابات آزاد و قانونمند که در کشور ما برگزار می گردد عالی ترین مظهر حضور مردم در عرصه های سیاسی و مهم ترین مجرای تحقق حاکمیت مردم است . نظام مردم سالاری نظام حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش ، نظام داشتن حکومتی برخاسته از مردم و پاسخگو در برابر مردم است . برگزاری انتخابات مشارکت آمیز و رقابتی ، احساس مسئولیت نظام در مقام خواسته های  مردم جامعه را افزایش می دهد.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون شاهد تغییرات گسترده و اساسی در نظام حکومتی و کشورداری ، کشورمان بوده ایم که از جمله اعتبار قایل شدن به رأی و نظر مردم در انتخابات متعددی است که در طی این سالها در سراسر کشور برگزار گردیده است. و مردم با حضور در انتخابات ، نمایندگان واقعی خودشان را انتخاب نموده و به صورت مستقیم سرنوشت خودشان را به دست خودشان رقم زده اند.

با این اوصاف امسال نیز خود ما ها هستیم که با حضور گسترده و پر شور خود در پای صندوق های رأی ، می توانیم سرنوشت خود و کشورمان را تعیین کرده و با یک مشارکت سیاسی همه جانبه،توطئه ها و تهدیدات دشمنان را خنثی کرده و در عین حال موجب افزایش اقتدار نظام و امنیت ملی کشورمان شویم . حضور تک تک ما از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان، دارای پیامدهای مثبت منطقه ای و بین المللی برای نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. پس بیاییم همه با هم در پای صندوق های رای حاضر شویم و قبل از انتخاب کاندیدای مورد نظر خود ، با حضور گسترده و پرشورمان ابتدا به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رای دهیم.

وعده ی ما روز جمعه هفتم اسفند ماه سال ۱۳۹۴ در پای صندوق های أخذ رأی .

علی ملکی / مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی رومشکان نیوز

 

 


نظرات کاربران

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی