شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۴
کد خبر: 1443

به گزارش رومشکان نیوز:

a1497269-8db4-4754-9e4e-1ba27a8b248b-598x400

نیکان ما در طی ده ها و شاید صدها سال زندگی در استان لرستان علاوه بر دامداری، عمدتاً از طریق کشت گندم و جو امرار معاش می کرده اند. کشت گندم برای تهیه نان خانواده و کشت جو برای مصرف دام هایشان.
این شیوه زندگی هم اکنون نیز در بسیاری از مناطق استان ما ادامه دارد…

مسئله ای که وجود دارد این است: آیا علاوه بر محصولات کشاورزی که در استان ما به دست می آید، امکان کشت محصول دیگری وجود دارد که با شرایط آب و هوایی استان لرستان سازگار باشد و در عین حال درآمد قابل توجهی نیز برای کشاورزان داشته باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: بلی!

امکان کشت با ارزش ترین محصول زراعی جهان (زعفران) در استان لرستان وجود دارد. کشور ما از دوران کهن خاستگاه این محصول با ارزش بوده و هم اکنون نیز بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان را تولید می کند…

نوعی زعفران وحشی به نام “پیشوک” در استان لرستان می روید که کشاورزان به خوبی با این گیاه آشنایی دارند. این گیاه بسیار شبیه به زعفران است با این تفاوت که گل آن محصول زعفران تولید نمی کند…

بر گرفته از کتاب “طلای سرخ لرستان” تالیف علی جودکی
طلای-سرخ-لرستان-1

بر طبق این کتاب زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری که در مناطق نیمه گرمسیری لرستان از جمله کوهدشت، رومشکان و پلدختر به خوبی رویش می کند. بر طبق آزمایش های بدست آمده کیفیت زعفران بدست آمده از کوهدشت از سطح نرمال دنیا بالاتر است!

امیدواریم که مسئولین جهاد و کشاورزی استان با وضعیت بحرانی که در زمینه آب برای کوهدشت، رومشکان و پلدختر وجود دارد، در این زمینه آگاهی بخشی های لازم را انجام دهند.

مصطفی شکری

برچسپ:


نظرات کاربران

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی