یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
کد خبر: 1129

به گزارش رومشکان نیوز:

DSCF0272

به گزارش رومشکان نیوز : شهرستان رومشکان که جمعیتی بالغ بر ۳۸ هزار نفر دارد بر اساس مصوبه هیئت دولت نهم در سوم مرداد ماه ۹۲ از بخش به شهرستان ارتقاء یافت و فرمانداری شهرستان رومشکان در دولت تدبیر و امید در ۱۹ ام بهمن ماه ۹۳ با حضور استاندار و جمعی از مسئولین تاسیس و شروع به کار کرد. این شهرستان نو پا که ۱۱ امین شهرستان استان لرستان به حساب می آید دارای دو بخش “سوری” و “مرکزی” با سی و سه روستا و یک شهر می باشد و وسعت آن ۸۵۲ کیلو متر مربع می باشد شهر چغابل با جمعیتی بالغ بر ۷۰۰۰ هزار نفر مرکز این شهرستان است.

DSCF0259

مشکلات رومشکان و مطالبات مردمی

شهرستان رومشکان نیازمند نگاه ویژه مسئولان استانی و کشوری جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات ارائه شده به مردم است در این مقوله به موضوع بهداشت،درمان و خدمات پزشکی اشاره می شود.

وضعیت بهداشت، درمان و خدمات پزشکی

از مطالبات جدی مردم شهرستان رومشکان در زمینه بهداشت و درمان تاسیس یک بیمارستان برای جمعیت ۴۸ هزار نفری این شهرستان و تسریع در ارتقاء مرکز بهداشتی آن می باشد.

در شهرستان رومشکان علیرغم اینکه سه درمانگاه در روستای خیردرار، شهر چغابل و روستای پادروند وجود دارد اما با توجه به جمعیت بالای این شهرستان برای خدمات درمانی و پزشکی کفایت نمی کند و تاسیس بیمارستان از ضروری ترین اقدامات دولت در این شهرستان می باشد.

از دیگر خواسته های مردم تجهیز مراکز بهداشتی و درمانگاه های موجود در رومشکان به امکانات بهداشتی و داشتن اتاق عمل ، جهت انجام جراحی های سر پایی ، عمل سزارین و … تا زمان تاسیس یک بیمارستان می باشد.
خواسته ها و گفته های مردم در حین تهیه گزارش خبرنگار رومشکان نیوز

علی امرایی در خصوص مشکلات درمانی و پزشکی در رومشکان چنین می گوید: ما در این شهرستان در خصوص خدمات درمانی مشکلات زیادی داریم به طوری که حتی برای کوچکترین عمل ها باید به شهرستان های همجوار مراجعت نماییم و این کار علاوه بر هزینه های بالا خطرات جاده ای زیادی دارد.

حسین پادروند دیگر همشهری چنین عنوان می کند : درست است که تاسیس بیمارستان و تجهیز مراکز درمانی زمان بر می باشد اما دولت می تواند حداقل در بخش اورژانس چند امبولانس را در اختیار این شهرستان بگذارد تا حداقل بتوانیم اشخاص بیمار را سریع تر به بیمارستان های شهرستان های همجوار از جمله شهرستان پلدختر برسانیم .

علی حسین پور در خصوص مشکلات بهداشتی چنین عنوان کرد : شهرستان رومشکان بیشتر از هر چیزی به یک بیمارستان احتیاج دارد ما باید به دنبال بیمارستان باشیم نه صرفا داروخانه متاسفانه بعضی ها فکر میکنند که مشکل رومشکان کمبود داروخانه است این در حالی است که هم در شهر چغابل یک داروخانه مجهز وجود دارد و هم در سه درمانگاه موجود در رومشکان داروخانه هایی وجود دارد.

حمید بازوند که در بخش مرکزی و روستای بازوند بگفته خودش زندگی می کند به خبرنگار ما اینچنین می گوید:

مگر تاسیس یک بیمارستان برای یک شهرستان تا چه اندازه اهمیت دارد چرا مسئولین هنوز اقدامی نکرده اند لطفا مشکلات ما را به گوش مسئولین برسانید، بگوید که رومشکان یک شهرستان است و باید امکاناتی در حد و اندازه های یک شهرستان داشته باشد مشکلات دیگر ما جای خود دارد اما امروزه که خدمات درمانی و خدمات پزشکی جز نیازهای اولیه بشر محسوب می شود ما از آن بی بهره ایم .

DSCF0391

برای مشخص شدن کمبود امکانات بهداشتی و خدمات درمانی و همچنین مشخص شدن دلایل عدم وجود بیمارستان در این شهرستان به سراغ فرماندار شهرستان دکتر محمد محمدی نژاد رفتیم تا از طرف مسئول ارشد این شهرستان جواب سوالاتمان را پیدا کنیم. ضمن تشکر از متانت و فرصتی که فرماندار شهرستان در اختیار ما گذاشتن سوالاتمان را از ایشان شروع کردیم.

به عنوان اولین سوال : چرا شرایط درمانی و پزشکی در شهرستان رومشکان تا این اندازه عقب افتاده است؟

فرماندار رومشکان دکتر محمدی نژاد: بخش رومشکان با مصوبه هیئت دولت در سوم مرداد ماه سال ۹۲ از بخش به شهرستان ارتقاء یافت و فرمانداری این شهرستان در دولت تدبیر و امید در ۱۹ ام بهمن ماه با حضور استاندار و جمعی از مسئولین استانی عملاً فعالیت خود را شروع کرد. از زمان تاسیس تا کنون پیگیری مکرری جهت ساماندهی مسائل بهداشتی و درمانی صورت پذیرفته است از جمله این اقدامات پیگیری از طریق ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان ، استانداری ، نماینده مردم شهرستان های کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی صورت پذیرفته است که در سفر ریاست جمهوری به لرستان ، اکیپ اعزامی به شهرستان رومشکان به ریاست دکتر رضوی معاون مناطق محروم ریاست جمهوری سفر کردند که در این سفر معاون مناطق محروم ریاست جمهوری به همراه هیئت همراه از مشکلات بهداشتی و درمانی و نبود بیمارستان در رومشکان مطلع گردیدند.

خبرنگار رومشکان نیوز:آیا در خصوص بیمارستان هم تقاضایی به معاون مناطق محروم ریاست جمهوری ارائه گردید؟

دکتر محمدی نژاد :یکی از تقاضاهای مدیریت شهرستان همین امر راه اندازی بیمارستان بوده است از ابتدای راه اندازی شهرستان تازه تاسیس رومشکان ، در این منطقه سه باب درمانگاه وجود داشته که تنها یک الی دو پزشک در این درمانگاه ها مستقر بوده است و از کمترین تجهیزات و امکانات پزشکی و درمانی بهره مند بوده است که با پیگیری های ذکر شده ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان لرستان در معیت معاونت سیاسی امنیتی استانداری لرستان به شهرستان عزیمت نمودند و از نزدیک در جریان مسائل بهداشتی و درمانی شهرستان رومشکان که شدیداً مورد اعتراض فرمانداری ، امام جمعه شهرستان ،نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و مردم قرار گرفته بود، در جریان قرار گرفته و از درمانگاه شهر چغابل بازدید نمودند.

در همان جلسه مقرر شد که مبلغ چهار میلیارد ریال اعتبار ،به همراه ۷ نفر پزشک ،تعدادی پرسنل و کادر درمانی و همچنین تجهیزات لازم به رومشکان اختصاص یابد، و همچنین مرکز بهداشتی درمانی شهر چغابل راه اندازی شد که این مصوبات اجرایی و مردم از برکات آن بهره مند شدند.

خبرنگار رومشکان نیوز:در خصوص تاسیس بیمارستان چه تصمیمات و اقداماتی صورت پذیرفته؟

فرماندار شهرستان رومشکان:اما در خصوص راه اندازی بیمارستان رایزنی ها و مکاتبات هم در سطح استان و هم وزارت خانه در حال اجرا و پیگیری است و این فرمانداری به دنبال مشارکت بخش خصوصی جهت سرمایه گزاری در این حوزه میباشد که مسئول مرکز بهداشت شهرستان و افرادی از معتمدین پیگیر رایزنی ها با افراد متمکن و خیرین بومی خارج از کشور جهت سرمایه گزاری در ساخت بیمارستان هستند که باز در آخر به عنوان توصیه و درخواست کمک از خیرین کشور ،استان و شهرستان تقاضا داریم با توجه به محرومیت شهرستان و بعد مسافت این شهرستان با شهرستان های همجوار کوهدشت و پلدختر و اینکه در صورت هر گونه مشکل یک بیمار و یا مجروح حادثه دیده، مسافت ۶۰ کیلو متری تا بیمارستان کوهدشت و یا مسافت ۳۵ کیلومتری تا بیمارستان پلدختر مشکلات زیادی از جمله خطرات جاده ای برای مردم این شهرستان حادث خواهد شد.

لذا سرمایه گزاری در این حوزه علاوه بر اجر دنیوی و اخروی ،می تواند خیلی از مشکلات منطقه و مسافرین جاده ترانزیتی غرب به جنوب کشور را نیز مرتفع می نماید.

با تشکر از همکاری فرماندار شهرستان رومشکان دکتر محمد محمدی نژاد که در تهیه این گزارش با خبرنگار رومشکان نیوز نهایت همکاری را داشتند.

برچسپ:


نظرات کاربران
  1. علی می‌گه:

    متاسفانه بعلت فقدان مراکز درمانی مورد نیاز یک شهرستان و نبودن امکانات لازم تارسیدن موارد اورژانسی به شهرستانهای همجوار بیماران جان خودرا ازدست میدن.

  2. دردمند می‌گه:

    متاسفم ک با بی تدبیری مسئولا جهاد ک هیچ رفت بازوند الان دارن بیمارستا رو میبرن بازوند چرا؟چغابل ک هیچ.کسی ک از قاطرچی یا سوری اورژانسی میاد بیمارستان چغابل نزدیکتره یا بازوند؟اگه بنا ب بازوند رفتن باشه میریم پلدخترمجهزتره وبهتر

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی