پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۵
کد خبر: 3541

به گزارش رومشکان نیوز:

malekshahi

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با تشریح روابط حقوقی بین ایران و آمریکا در خصوص ادعاهای آمریکا مبنی بر برداشت از اموال بلوکه شده ایران به خواستار دخالت کمیسیون امنیت ملی و وزارت امور خارجه شد. به گزارش رومشکان نیوز : الهیار ملکشاهی ، در خصوص روابط حقوقی بین ایران و آمریکا و صدور احکامی به منظور دریافت غرامت از ایران، اظهار داشت: اخیرا در یکی از محاکم آمریکایی در ارتباط با حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت غرامت محکوم کرده است.

نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه قوانین آمریکا به دادگاه‌های این کشور اجازه می‌دهد تا بدون دلیل، موضع شاکی و‌ متهم را جابجا کنند، بیان کرد: در پرونده مربوط به ۱۱ سپتامبر در حکم آمده است که دادگاه نتوانسته است، اثبات کند، چون ایران حنی فرصت دفاع را نیز نداشته است، که این احکام از نظر حقوقی و حقوق بین‌الملل هیچ جایگاهی ندارد.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پرونده‌های این چنینی باید جریانی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به شخص یا کشوری ارتباط پیدا کند تا بتواند از خودش دفاع کند، متذکر شد: حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر به ایران ارتباطی ندارد.

ملکشاهی در خصوص اینکه آیا ایران می‌تواند اقدام متقابلی را برای محکومیت آمریکا انجام دهد، گفت: متاسفانه قوانین ایران در این زمینه ناقص است و باید اصلاحاتی در قوانین کشور ایحاد کنیم تا بتوانیم با صدور احکامی در دادگاه‌ها از حقوق جمهوری اسلامی ایران دفاع کنیم.

وی افزود: آمریکا در موضوع کودتای ۲۸ مرداد و جریان سرنگونی دولت مصدق، که در طول ۵۰ سال خسارات جانی و مالی زیادی به ملت ایران وارد کرد، با توجه به اقرار‌ آمریکایی‌ها این خسارات را به آمریکا منتسب کنند که مبلغ آن بسیار بالاتر است.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نهم ادامه داد: نیاز است که قوانین مربوط به این موضوع در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پیگیری شود. همچنین دستگاه قضائی با تنظیم لایحه‌ از طریق دولت، این موضوع را به مجلس ارائه دهند.

البته در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نهم در خصوص کودتای ۲۸ مرداد هیئتی را تشکیل دادیم با دبیری و مسئولیت وزیر امور خارجه و عضویت رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و عضویت رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس ولی متاسفانه هیچ موقع وزیر امور خارجه این جلسه را تشکیل نداد، در حالی که مقرر شده بود در آنجا راه ‌کارهایی را برای بررسی خسارات و طرح در دادگاه بررسی شود./

malekshahi


نظرات کاربران
 1. سوری می‌گه:

  احسنت بر ملکشاهی

 2. واقع بین می‌گه:

  ملکشاهی جایگاهی درقلب مردم طرهان ندارد….

 3. آدینه می‌گه:

  برو حالشو ببر،اینجوری نماینده شدن خیلی بهت میاد

 4. رومشکانی می‌گه:

  آفرین راستی از لحاظ حقوقی نمایندگان خوزستان می تونند سد ماسوره رو تعطیل کنند

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی