پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۳
کد خبر: 884

به گزارش رومشکان نیوز:

nan1

توجه و نظارت بر پخت نان با کیفیت و عرضه آن به مردم یک امر ضروری است.یکی از اهداف هدفمندسازی یارانه‌ها و آزاد‌سازی قیمت‌ها، بهبود و ارتقای کیفیت نان و کاستن از ضایعات آن بود، چرا که مردم انتظار دارند وقتی قیمت تمام شده نان را پرداخت می‌کنند نان باکیفیت دریافت کنند. با این وجود، کیفیت پخت نان در کوهدشت و رومشکان هنوز مطلوب نیست و شهروندان از این موضوع به شدت گلایه‌مند هستند.

کیفیت نان به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن کیفیت آرد است چون وقتی کیفیت آرد پایین باشد انتظار نان خوب نارضایتی مردم کوهدشت و رومشکان از بی‌کیفیتی نانرا نمی‌توان داشت.

برخی کارشناسان اظهار می دارند که متأسفانه آرد با کیفیت مرغوب و مغذی با قیمت بالا توسط برخی مراکز مانند کارخانه‌های ماکارونی و قنادی‌ها خریداری می‌شود و آرد با کیفیت پایین‌تر در نانوایی‌ها پخت می‌شود.

نان پخت شده در برخی از نانوایی‌های کوهشدت و رومشکان ماندگاری ندارد و فقط می‌توان آن را به شکل تازه‌خوری مصرف کرد. بعضی از نانوایی‌ها به علت نداشتن شاطر ماهر، نان خوب تولید نمی‌کنند. آموزش کافی به نانوایان در مدت زمان مشخص و به شکل مستمر می‌تواند نقش موثری در پخت نان داشته باشد.

نان محلی که از آرد نانوایی‌ها توسط افراد در منازل پخت می‌شود کیفیت بهتری دارد که این موضوع نشان‌دهنده مهارت افراد در پخت آن است. خمیر یا سوخته بودن برخی از قسمت‌های نان به دلیل استفاده نکردن از روش‌های جدید پخت است. جویدن نان لواش بعضی از نانوایی‌ها به سختی انجام می‌شود و قابل بلعیدن نیست!

باید در ماندگاری خمیر، افزودنی‌های مجاز و پخت نان دقت و حوصله بیش‌تری به کار رود. هر چه ماندگاری نان کم‌تر باشد ضایعات آن نیز بیش‌تر خواهد بود.

در آخر پیشنهاد می‌شود که با بازرسی مستمر با همکاری شبکه بهداشت، اتحادیه نانوایان و اداره غله از نانوایی‌های شهرها و روستاها انجام و تذکرهای لازم شامل رعایت ساعت کاری، نصب نرخ‌نامه، توجه به کیفیت نان و رعایت بهداشت از طرف مسوولین مربوطه شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان در جهت کیفیت نان در این شهرستان‌ها موثر باشد. امیدواریم هر چه زودتر کارگران نانوایی‌ها، مهارت لازم برای تولید نان با کیفیت را کسب و دولت نیز با در اختیار گذاشتن آرد مطلوب و مرغوب اسباب تهیه نان با کیفیت را در سفره مردم فراهم کند.

ناصر رومیانی / رومشکان


نظرات کاربران

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی