پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۴
کد خبر: 1937

به گزارش رومشکان نیوز:

vc34rt

“عده ای نیز مدعی هستند که موشک های ایران بی دقت بوده و تهدیدی به حساب نمی آیند.”  به گزارش رومشکان نیوز ، هفته نامه آمریکایی دیفنس نیوز (defensenews) در مقاله ای به بررسی اثر توافق هسته ای بر برنامه موشکی ایران پرداخت و آن را به قضیه دیدن نیمه پر و خالی تشبیه کرد.
این نشریه درباره غیبت هرگونه محدودیتی درباره سامانه های حمل کلاهک هسته ای (مشخصا موشک های بالستیک) در برجام نوشت: ” موافقان این توافق معتقدند که بندهای برجام ساخت موشکهایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را توسط ایران محدود می کند.”

دیفنس نیوز با اشاره به صحبت های ظریف درباره ربط نداشتن برجام به برنامه موشکی ایران به دلیل طراحی نشدن بعنوان سلاح هسته ای نوشت: ” زبان مهمترین کلید این پازل است. برخی از موشکهای بالستیک مانند Minuteman آمریکایی یا Topol M روسی بطور خاص برای حمل کلاهک هسته ای طراحی شده اند؛ ولی کلاهک معمولی هم بر روی آنها قرار می گیرد. پس آنها موشک های حمل کلاهک معمولی هستند!”

” بطور مشابه بسیاری از موشک های بالستیک طراحی شده برای استفاده های عادی مانند اسکاد، توانایی حمل کلاهک هسته ای را دارند. پس آنها هسته ای هستند! پس محدودیت برجام برای موشکهای قادر به حمل کلاهک هسته ای را می توان بطور متناقض تعبیر کرد. برای ایران این به معنی محدودیت بر برنامه موشکی و برای حامیان آمریکایی توافق این یعنی ادامه محدودیت بر موشک های هسته ای!”

این نشریه درباره اینکه “مسئله اقدامات ایران است نه چیزی که حامیان توافق می گویند” متذکر می شود که تمرکز رئیس جمهور فعلی از سامانه های دور برد به کوتاه برد تغییر یافته است. عده ای نیز مدعی هستند که موشک های ایران بی دقت بوده و تهدیدی به حساب نمی آیند.

دیفنس نیوز در پایان با اشاره به منابع مالی آزاد شده پیرو رفع تحریم ها، درباره خطر روبه افزایش موشکی ایران هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی نوشت: ” در پایان نظام تحریم ها این تهدید افزایش هم می یابد.”

 

vc34rt

برچسپ:

», ,


نظرات کاربران

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی