پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۳۹۷
تاريخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۴
کد خبر: 2030

به گزارش رومشکان نیوز:

MG_0967

رومشکان تا سال ۹۲ یکی از شهرهای تابعه شهرستان کوهدشت به شمار می‌رفت، اما با مصوبه هیأت دولت در اردیبهشت ۹۲ به شهرستان ارتقا یافت و در نهایت در بهمن ۹۲ فرمانداری این شهرستان به صورت رسمی افتتاح شد و شروع به کار کرد. بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰ شهرستان رومشکان ۳۹‌هزار و ۷۳۲ نفر جمعیت دارد. با این حال این شهرستان فقط از ۳ سالن ورزشی سرپوشیده برخوردار است.

در حالی این شهرستان از حوزه زیرساخت‌های ورزشی محروم است که سرانه ورزشی آن به تناسب جمعیتش کمتر از ۱۰ سانتی مترمربع ارزیابی شده است.
تازه تاسیس بودن شهرستان، محدودیت منابع اعتباری ورزش استان در بخش عمرانی و محرومیت تاریخی این منطقه از جمله عواملی بوده که شهرستان رومشکان را با وجود ظرفیت هایش در حوزه ورزش از داشتن امکانات ورزشی بی نصیب گذاشته است.
این در حالی است که توسعه فضاهای ورزشی، افزایش سرانه ورزش و همچنین احداث مجموعه ورزشی با امکانات جانبی از نیازهای شهرستان رومشکان به شمار می‌رود. به طوری که تلاش مجموعه مدیران استان و شهرستان در توجه به ایجاد زیرساخت‌های ورزشی آن ضروری  است.

ضعف زیرساخت‌های ورزشی
یکی از ورزشکاران رومشکانی با اشاره به ظرفیت بالای استعداد ورزشکاران این شهرستان به همشهری می‌گوید: رومشکان در ۲ رشته فوتبال و کشتی حرف‌های زیادی برای قهرمانی دارد، اما به شدت از ضعف زیرساختی در این حوزه رنج می‌برد.
«امین امرایی» می‌افزاید: «میلاد پادروند» رکورددار روپایی زدن در ایران است که سال گذشته مسافت ۳۵ کیلومتر را بدون وقفه در ۱۷ساعت طی و مقام اول کشوری را کسب کرد، اما همین ورزشکار در شهر خود مکانی روباز برای تمرین روپایی زدن ندارد.

کمبود امکانات و تمرین ورزشی در دیگر شهرها
این ورزشکار اهل رومشکان ادامه می‌دهد: خود من در تیم فوتبال این شهرستان حضور دارم. ما زمین فوتبال نداریم و بازیکنان برای آمادگی شرکت در مسابقات لیگ باید با طی مسافتی زیاد، مسابقات را در کوهدشت یا پلدختر برگزار می‌کردند. همین مشکل باعث سقوط تیم فوتبال ما به دسته پایین‌تر شد.
امرایی می‌افزاید: در حال حاضر ما باید برای برگزاری یک مسابقه فوتبال به شهرهای همجوار رفت‌وآمد کنیم که با توجه به حادثه خیز بودن جاده ارتباطی و عبور و مرور نفتکش‌های عراقی احتمال وقوع هر حادثه ناگواری وجود دارد.
امرایی می‌گوید: مثل تصادف هولناکی که چند ماه پیش برای اعضای تیم فوتسال پلدختر رخ داد و ۳ نفر از اعضای این تیم در تصادف کشته شدند.
این ورزشکار ادامه می‌دهد: اعضای این تیم هم به دلیل نداشتن سالن ورزشی در شهر خود مجبور بودند ۳ بار در هفته برای انجام تمرینات ساده مسیر خطرناک و حادثه خیز افرینه تا معمولان را طی کنند.
وی با اشاره به این‌که مسئولان استان و شهرستان از ورزشکاران حمایت نمی‌کنند، ادامه می‌دهد: حتی امکانات حداقلی  نداریم تا بتوانیم فعالیت‌های ورزشی خود را بی دغدغه انجام دهیم.

ورزش را کنار گذاشتم
«سجاد گراوند» از ورزشکاران رشته دوومیدانی اهل رومشکان نیز به همشهری می‌گوید: من در رقابت‌های دوومیدانی استان ۲ بار رتبه اول را کسب کردم، اما به دلیل نبود امکانات عطای ورزش را به لقایش بخشیدم.
وی ادامه می‌دهد: سال ۸۷ به دلیل نبود امکانات ورزشی در رومشکان با کمک «نصیری» که آن زمان رئیس هیأت دوومیدانی پلدختر بود، به عنوان عضو تیم دوومیدانی پلدختر به مسابقات استانی اعزام شدم و مقام اول را کسب کردم، اما رفت و آمد برایم مشکل بود و در شرایطی که می‌توانستم با تمرینات مداوم به رقابت‌های کشوری راه یابم، ورزش را کنار گذاشتم و در حال حاضر برای کار به تهران آمده ام و مشغول کار هستم.
گراوند می‌افزاید: اگر در شهرستان رومشکان مجموعه ورزشی افتتاح شود، پیست دوومیدانی داشته باشیم و به لحاظ امکانات ورزشی کمبودی نداشته باشیم، رومشکان در دوومیدانی به قطب ورزشی در استان تبدیل خواهد شد.

سرانه ناچیز ورزش
در این زمینه گفت‌وگویی هم با مدیر کل ورزش و جوانان استان انجام داده ایم. «علی یاور عزیزپور» به همشهری می‌گوید: شهرستان رومشکان از حیث سرانه ورزشی ضعیف ترین شهر استان به شمار می‌رود.
وی می‌افزاید: اکنون سرانه ورزشی در شهرستان رومشکان تنها ۱۰سانتی متر است که این رقمی بسیار ناچیز است و حتی در قواره یک دهستان هم نیست.

کمبود اماکن ورزشی
عزیزپور به کمبود اماکن ورزشی در رومشکان هم اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: با وجود تعداد بالای جوانان ورزش‌دوست و ورزشکار در رومشکان، اما سرانه ورزشی این شهرستان بسیار ناچیز است.
وی می‌گوید: سالن چندمنظوره سرپوشیده قاطرچی، چغابل، روستای سوری، زمین خاکی بازوند و سوری تنها امکانات ورزشی موجود در شهرستان رومشکان است.

ساخت مجموعه ورزشی
مدیر کل ورزش و جوانان لرستان در ادامه اشاره‌ای هم به برنامه‌های این اداره کل برای ارتقای سرانه ورزشی در این شهرستان می‌کند و می‌گوید: عملیات اجرایی ساخت مجموعه ورزشی رومشکان شروع شده که در صورت بهره برداری از اماکن در دست ساخت، سرانه ورزشی این شهرستان به حد قابل قبولی خواهد رسید.
عزیزپور، تخصیص اعتبار اولیه این پروژه را ۱۶۰میلیون تومان عنوان می‌کند.

تخصیص اعتبار
مدیر کل ورزش و جوانان استان ادامه می‌دهد: ۶۶۰ میلیون تومان از محل اعتبار عمرانی ملی و استانی اداره کل ورزش و جوانان لرستان برای ساخت مجموعه ورزشی رومشکان در نظر گرفته شده است که اگر اعتبار ماده ۱۸۰ در این زمینه اخذ شود، قطعا در موعد پیش بینی شده یعنی طی ۲ سال اخیر این مجموعه احداث و به بهره برداری خواهد رسید.
وی اضافه کرد: چمن مصنوعی این ورزشگاه نیز تامین اعتبار شده است که با توجه به بحران کم آبی در این شهرستان، این چمن مجموعه ورزشی از طبیعی به مصنوعی تغییر کاربری داده شده تا از تبعات احتمالی ناشی از کم آبی متضرر نشود.

ایجاد اماکن ورزشی در رومشکان کلید خورده است
فرماندار رومشکان اظهار می‌کند: سرانه ورزش در این شهرستان بسیار ناچیز است و پاسخگوی جمعیت شهرستان نیست.
«محمد محمدی نژاد» در گفت‌وگو با همشهری می‌افزاید: البته خوشبختانه در سال جاری استارت ایجاد اماکن ورزشی در شهرستان رومشکان زده شده و مجموعه ورزشی این شهرستان شامل زمین فوتبال که به شکل چمن مصنوعی است و همچنین یک سالن چندمنظوره احداث خواهد شد.
وی اضافه می‌کند: زمینی به مساحت ۱۸هزار مترمربع از سوی یک خانواده خیر برای احداث مجموعه ورزشی در شهر چغابل؛ مرکز شهرستان رومشکان اهدا شده است.
محمدی نژاد می‌گوید: این زمین برای ایجاد زمین چمن و ساخت سالن ورزشی در نظر گرفته شده و عملیات اجرایی آن هم شروع شده است.

منبع: روزنامه همشهری

 

MG_0967


نظرات کاربران

جدید ترین اخبار

اخبار تصادفی